Pijn tijdens het voeden kan verschillende oorzaken hebben. De meest voorkomende oorzaak is het niet goed aanleggen van de baby. Soms kan een kleine verandering al een groot verschil maken. Waar je naar kunt kijken, is de vorm van de tepel wanneer die uit het mondje van de baby komt. De tepel moet dan dezelfde vorm hebben als aan het begin van de voeding, mooi rond en niet afgeplat. Soms ziet de tepel er na het voeden uit als een nieuwe lipstick of loopt er midden over de tepel een witte, platte streep. Dit zijn tekenen dat de baby de tepel afknelt in de mond en dat veroorzaakt de pijn tijdens het voeden en kan na de voeding ook een branderig gevoel van de tepels opleveren.
Spruw
Een andere oorzaak van pijn tijdens en na het voeden kan spruw zijn, een schimmelinfectie die zowel bij moeder als kind voor kan komen. Bij moeder komen vaak pijnklachten voor, stekende pijn in de tepel/borst tijdens en vooral ook na het voeden. Vaak zie je ook een verkleuring van de tepel en tepelhof, die wordt wat meer roze en soms zijn ook schilfertjes te zien. De huid heeft vaak ook een parelmoeren glans en voelt zeer kwetsbaar, iedere aanraking kan dan te veel zijn. Bij de baby kan spruw zich uiten door een dikke, witte, kwarkachtige uitslag op de tong of witte vlekjes op de binnenkant van de wangetjes en lipjes. Klachten kunnen ook bij een van de twee voorkomen, terwijl de ander nergens last van heeft.
Borstcompressie
Een kindje dat erg lang over een voeding doet, heeft wellicht een niet helemaal correcte aanlegtechniek, waardoor het hem meer moeite en dus tijd kost om voldoende melk uit de borst te halen. Naast het verbeteren van de aanlegtechniek kan borstcompressie door de kraamvrouw ook helpen om het kindje makkelijker en sneller te laten drinken. Borstcompressie gaat als volgt: leg je hand om je borst heen met de vingers aan de ene kant en de duim aan de andere kant, niet te dicht bij de tepel, maar liever wat verder richting je borstkas. Wanneer het kindje zuigt, knijp jij flink in je borst en houdt de druk vast. Stopt je kindje met zuigen, dan laat jij ook de druk los. Begint de baby weer te zuigen, dan knijp jij weer in je borst, etc. Door de borstcompressie gaat de melk wat makkelijk stromen en krijgt het kindje dus in kortere tijd meer melk binnen.
Lactatiekundige inschakelen
Al met al zou ik de kraamvrouw aanraden contact op te nemen met een lactatiekundige IBCLC in de buurt. Zij kan dan langskomen en een voeding observeren, om te kijken waar het niet helemaal goed gaat en wat je kunt doen om de pijn te verlichten. Borstvoeding hoort namelijk niet pijnlijk te zijn. Wat kleine ongemakken in de opstartperiode horen er soms bij, maar langdurig aanhoudende pijn is niet de bedoeling. Je vindt een lactatiekundige IBCLC in de buurt via http://www.nvlborstvoeding.nl/. Steeds meer zorgverzekeraars vergoeden een consult in de aanvullende verzekering, op bovengenoemde site tref je tevens een lijst met alle verzekeraars die een consult vergoeden.
Evelyne van Andel, lactatiekundige IBCLC
| Jouw mening |
Vind jij het lastig om te kramen bij een baby met het syndroom van Down? |