Wil jij op de hoogte blijven van actuele ontwikkelingen in de kraamzorg? Meld je dan nu aan voor de gratis
e-nieuwsbrief en ontvang het laatste nieuws, feiten, vacatures en leuke acties voor kraamverzorgenden in je mailbox.
Vaders die na hun veertigste een kind verwekken, hebben een bijna zesmaal grotere kans op een autistisch kind dan vaders die hun kind voor hun dertigste krijgen. Dat blijkt uit een groot Israëlisch onderzoek. Een sluitende verklaring voor de hogere kans op autistische kinderen bij oudere vaders hebben de Israëlische onderzoekers niet, schrijven ze in hun recentelijk verschenen publicatie in het tijdschrift Archives of General Psychiatry.
Genen
Ze denken dat mutaties in de spermaproducerende cellen de oorzaak zijn. Of dat de imprinting van genen - een proces dat ervoor zorgt dat van de vader of van de moeder overgeërfde genen selectief wel of niet actief worden in de nakomeling - bij oudere mannen niet meer zo goed verloopt.
Erfelijke aanleg
Maar het is niet uit te sluiten dat het forse effect toch wordt veroorzaakt door bestaande erfelijke aanleg voor autisme. Mannen met autistische trekjes zijn wellicht sociaal zo onhandig dat ze pas op oudere leeftijd kinderen krijgen. De Israëliërs volgden alle Joodse kinderen die in zes opeenvolgende jaren in de jaren tachtig werden geboren en die op hun 17de voor de dienstkeuring opkwamen. Daar bleek 8,3 op de 10.000 keurlingen enige vorm van autisme te hebben. Daaronder vallen ook de Aspergerstoornis en de ontwikkelingsstoornis PDD-NOS. In Nederland ligt het aantal autismediagnosen hoger. Het Nationaal Kompas Volksgezondheid houdt het op 13 per 10.000 kinderen.
Bron: NRC Handelsblad
Auteur: Redactie KraamSupportonline
| Jouw mening |
Heb jij je EHBO certificaat al? |