Práchtig boek  
ikHet boek IK staat vol inspirerende interviews met kraamverzorgenden.
  Meer info
Gratis e-nieuwsbrief  

OoievaarWil jij op de hoogte blijven van actuele ontwikkelingen in de kraamzorg? Meld je dan nu aan voor de gratis  

e-nieuwsbrief en ontvang het laatste nieuws, feiten, vacatures en leuke acties voor kraamverzorgenden in je mailbox.

  Meld je nu aan

Babysterfte hoog door slechte inschatting risicofactoren

5 juli 2010  
Zwangere vrouwen worden in het Nederlandse verloskundig systeem niet goed gescreend op risicofactoren die kunnen leiden tot het overlijden van de baby.

voetjesZo'n 25 procent van de risicozwangerschappen wordt van tevoren niet herkend. Dit is een van de belangrijkste oorzaken van de hoge babysterfte in Nederland. Dat concluderen onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam in een groot onderzoek naar babysterfte voor ZonMw. Nederland heeft bijna de hoogste babysterfte van Europa: ongeveer 1 op de 100 baby's overlijdt rond de geboorte. Dat is anderhalf keer zoveel als in Vlaanderen.

 

550 baby's minder

‘Als je de Belgische prestaties projecteert op Nederland, zouden er per jaar 550 baby's minder sterven', zegt hoogleraar perinatale zorg en public health Gouke Bonsel. ‘Niet 1.700 maar 1.150.' Hij deed het onderzoek samen met hoogleraar verloskunde en prenatale geneeskunde Eric Steegers.

 

Zelfstandige verloskundige

De hoge babysterfte komt volgens hen door het Nederlandse systeem, en niet doordat professionals hun werk niet goed doen. In het Nederlandse systeem moet de verloskundige zelf de risicozwangerschappen selecteren en deze doorsturen naar de gynaecoloog. De selectie blijkt onvoldoende effectief: bij een kwart van de bevallingen die als risicoloos waren ingeschat, bleken de baby's achteraf toch bepaalde aandoeningen te hebben.

 

Nieuw systeem

De onderzoekers pleiten daarom voor een nieuw systeem, met intensieve samenwerking tussen verloskundigen en gynaecologen. Steegers: ‘In de ons omringende landen wordt continu naar de zwangere gekeken, met het idee dat er ook wel eens iets mis kan gaan. We moeten in Nederland af van het idee dat alles waarschijnlijk goed zal gaan.'

 

Kamervragen

Inmiddels heeft Tweede Kamerlid Khadija Arib van de PvdA vragen gesteld aan demissionair minister Ab Klink (Volksgezondheid). Zo vraagt Arib aan Klink onmiddellijk maatregelen te nemen om een betere samenwerking tussen gynaecologen en verloskundigen te organiseren

 

Bron: De Volkskrant / ZonMw
Auteur: Redactie TVVonline

 


  Terug naar overzicht
  Wekelijks het laatste nieuws ontvangen
 
 

  Reacties

Er zijn nog geen reacties.
 

  Uw reactie

 
Naam:
Uw reactie:
Code:
Vul de code in die u in het plaatje ziet
Vul de code in die u in het plaatje ziet
 
 
Laatste 5 reacties
 
  07-09-2010 Ik ben het helemaal eens ...     03-09-2010 Janice, ik bedoel dat kraamhulp ...     03-09-2010 Beste Ferdinande, De kraamhulp was ...     03-09-2010 Borstvoeding geven is een natuurlijk ...     02-09-2010 Hallo Janice, Jammer dat jij ...    
Jouw mening
 

Heb jij je EHBO certificaat al?

Stem
Naar overzicht

Y-Publicaties logo
© Y-Publicaties. Auteursrechten voorbehouden. Op gebruik van deze site zijn de volgende regelingen van toepassing:
Colofon | Abonneren op nieuwsbrief | Contact